Toužíte po vosím pasu? Inspirujte se praktickými tipy a technikami pro formování pasu a dosažení žádoucího tvaru těla. Získejte nápady na strategie a cvičební plány, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů ohledně úzkého pasu.

Příčiny širokého pasu

Příčin širokého pasu může být několik, nejčastěji jsou to následující:

 • příliš mnoho tuku v břišní oblasti – v případě nahromaděného tuku v oblasti břicha je řešením správně zvolené cvičení a zdravý životní styl
 • genetika – i zde může cvičení a změna jídelníčku pomoci, jen to nejspíš bude běh na dlouhou trať
 • vyšší věk
 • menopauza a hormonální změny v organismu
 • večerní přejídání
 • zánětlivá onemocnění
 • problémy s držením těla (vychýlení zad a pánve)

Cvičení zaměřené na posílení středu těla a tvarování pasu

Pokud toužíte po úzkém pasu, neobejdete se bez pravidelného cvičení. Skvělou zprávou je, že se nemusíte mordovat dlouhé hodiny ve fitku. Vyzkoušet můžete některou z následujících cvičebních technik, které jsou zaměřené na posílení středu těla a tvarování pasu:

Twist

Ruský twist je cvikem zaměřeným na břišní svaly. Provádí se v sedu na zemi s pokrčenýma nohama. Uchopí se závaží oběma rukama a horní část trupu se otáčí střídavě doleva a doprava. Důležité je mít rovná záda a v každé krajní pozici setrvat alespoň 2 vteřiny.

Crunches

Crunches neboli zkracovačka je jeden z nejčastějších cviků určených pro břišní svaly. Provádí se v lehu na zádech s nohami pokrčenými na zemi. Ruce mohou být zkřížené na hrudi nebo za hlavou. Následně je zvedejte horní část těla směrem k nohám s důrazem na kontrakci břišního svalstva. Při provádění šikmo posílíte boční břišní svaly.

Jízda na kole vleže

Pro štíhlejší pas je efektivním cvičením také jízda na kole vleže. Při tomto cviku zapojujete jak dolní, tak i horní část přímého břišního svalu. Díky rotacím navíc zapojíte i šikmé břišní svaly.

Plank

Plank neboli prkno je efektivním cvikem pro posílení břišních a zádových svalů. Je ideální volbou pro zpevnění středu těla. Umožňuje procvičit břicho opravdu komplexně. Během tohoto cviku se vyvarujte zadržování dechu a nepravidelného dýchání, vystrčeného zadku nebo nepodsazené pánve. Základní pozice je na předloktích a prstech na nohou. Ruce jsou na šířku ramen, nohy mírně rozkročené, pohled směřuje dolů. Zpočátku vydržte alespoň 20 vteřin a postupně každý den čas prodlužujte.

Výživa a stravování pro podporu snížení tělesného tuku

 1. Změna stravovacích návyků – pokud potřebujete zeštíhlit pas, je vedle cvičení důležitým krokem také změna jídelníčku. Vyhýbejte se cukru, bílému pečivu, smaženým a dalším nezdravým jídlům. Naopak zařaďte alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny, tři porce mléčných výrobků a dvě porce libové masa nebo drůbeže za den.
 2. Nevynechávejte snídani – vydatná a vhodně poskládaná snídaně by měla být základem dne. Pomůže vám nastartovat metabolismus a dodá vám energii. Ideální volbou jsou vejce, ovoce, zelenina, celozrnné cereálie apod.
 3. Pitný režim – nepodceňujte ani důležitost pitného režimu. Zkuste před každým jídlem vypít sklenici vody. Kromě toho, že svému tělu dodáte potřebné tekutiny, nebudete mít tendenci se přejídat.
 4. Jezte často, ale méně – pro štíhlejší pas je klíčové jíst častěji denně, ale po menších porcích. Díky tomu nebudete mít během dne takový pocit hladu.
 5. Zelený čaj – dokáže nastartovat metabolismus, potlačuje chuť k jídlu a dodává energii. Podle některých studií, je vhodné si dopřát zelený čaj před cvičením, díky čemuž spálíte více tuku právě v oblasti břicha.

Vytvořte si úzký pas pomocí chytře zvoleného oblečení

Také vhodně zvolené oblečení vám pomůže opticky vytvořit užší pas. Vsaďte například na kalhoty nebo legíny s vysokým pasem, které zamaskují případné nedostatky postavy. Vrstvené oblečení jednoduše stáhněte páskem, který vám vytvaruje postavu a zdůrazní pas. Volte spíše upnuté oblečení, které vám opticky upraví oblast boků a zdůrazní vaše přednosti.