Plavková sezóna se neúprosně blíží, ale vás trápí objemnější stehna? Pokud potřebujete zhubnout v oblasti stehen, inspirujte se praktickými radami a tipy na cvičení, které vám pomohou zredukovat tukovou tkáň ve stehnech a dosáhnout štíhlejších a pevnějších nohou. Vyzkoušejte některou z efektivních strategií pro hubnutí v této konkrétní oblasti těla, a to kombinací vhodných stravovacích návyků a správné úrovně fyzické aktivity.

Význam zdravého hubnutí

Jedině zdravé hubnutí může přinášet dlouhodobé výsledky. Zároveň také předejdete nežádoucímu jojo efektu. Maximální doporučená rychlost hubnutí je 0,5 kg – 1 kg za týden. Redukce tuku v oblasti stehen je pro mnoho lidí velmi důležitá, a to z toho důvodu, že hromadění tuku v této oblasti může způsobovat problémy s udržováním normální tělesné hmotnosti.

Faktory ovlivňující hmotnost a tvar stehen

Tukové polštářky se nejčastěji ukládají na vnitřní a vnější straně obou stehen. Celkovou hmotnost těla a tvar stehen může ovlivňovat několik faktorů:

Genetické dispozice

Celkově naši hmotnost tvar postavy ovlivňují zděděné geny. Dědičné dispozice se na sklonech k nadváze podílejí přibližně ze 40 %. Pokud ovšem zapracujete na změně životního stylu, můžete geny jednoduše přelstít a udržet si štíhlou postavu.

Stravovací návyky

Naši hmotnost a tvar stehen ovlivňují také stravovací návyky. Pokud máte ve stravě nadbytek cukrů, tuků a soli, logicky se nezdravá strava podepíše dříve či později i na vaší postavě.

Pohybová aktivita

Výrazný vliv na naši hmotnost a tvar stehen má i pohybová aktivita. V případě nedostatku pohybu se začne ve vnější i vnitřní oblasti stehen ukládat více tuku a dojde i k celkovému nárůstu hmotnosti.

Nedostatek spánku

Na naší hmotnosti a tvaru stehen se nepříznivě podepisuje i nedostatek spánku. Z tohoto důvodu se totiž výrazně zvyšuje chuť k jídlu. Zvyšuje se tak šance, že si po nevyspání dopřejete větší a tučnější porce jídla. Kromě toho může mít nedostatek spánku zároveň i negativní dopad na celkové fungování organismu.

Hormonální změny

Nejrůznější hormonální změny jako je např. těhotenství, menopauza a další mohou mít vliv na vyšší hmotnost a také na problematičtější hubnutí. Snížení hladiny estrogenu může zpomalovat metabolismus a zároveň zvyšovat chuť k jídlu. Dalšími hormony, které také dokáží v negativním slova smyslu ovlivnit váhu a ukládání tuku v oblasti stehen, jsou stresové hormony (např. adrenalin, kortizol nebo noradrenalin). Tyto hormony ovlivňují trávení ve stresu.

Fitness tipy pro efektivní redukci tuku ve stehnech

Při redukci tuku ve stehnech je řešením kardiovaskulární cvičení, které nastartuje metabolismus a pomůže vám spálit spoustu kalorií, cvičení zaměřené na flexibilitu a rovnováhu. Pro štíhlejší a pevnější stehna můžete vyzkoušet následující efektivní cviky:

  • výpady vpřed s vytočením trupu
  • podřepy v rozkročení
  • výpony
  • zvedání kolen do výšky
  • výstup na lavici
  • imitování šlapání na kole vsedě na podložce

Zdravé stravování a dietní strategie podporující hubnutí stehen

Pro zhubnutí v oblasti stehen hraje kromě cvičení důležitou roli i vyvážená strava. Vyvarujte se konzumace škodlivých tuků a cukrů a neopomíjejte také pitný režim. Dehydratace totiž způsobuje zadržování vody, a to může mít vliv na nárůst váhy až o 4 kila. Pro štíhlejší a pevnější stehna se vyplatí nevynechávat snídaně a svačiny. Vsaďte na produkty s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny. Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny.