Milujete jógu? Během cvičení jógy je velmi důležité, abyste se cítily, pokud možno maximálně příjemně a pohodlně. Díky tomu bude mít cvičení i lepší efekt. A k tomu přirozeně přispívá i vhodně zvolené oblečení. Získejte více sebevědomí během cvičení a inspirujte se užitečnými radami a tipy na to, jak vybrat outfit na jógu například podle různých stylů jógy a jakým materiálům dát přednost.

Pohodlí a volnost pohybu jako základ pro kvalitní jógu

Základem pro kvalitní cvičení jógy je především pohodlí a volnost pohybu. Jde totiž o cvičení, které má za úkol posílit tělo i mysl. Jak říká nadšenkyně do fitness, blogerka Andy z Fitfab: „I 5 minut se počítá. Uvidíte, že se budete cítit líp, budete ze sebe mít lepší pocit a připravíte tělo na celý den.“

Důležité je proto kromě kvalitní a spolehlivé jógamatky, která je nezbytnou výbavou pro pohodlné a plnohodnotné cvičení jógy, vybrat i správné fitness oblečení, ve kterém se budete moci cítit maximálně příjemně. Důležité je to, aby vás oblečení nikde neškrtilo, netlačilo ani jakkoliv omezovalo. Základem je proto správně zvolená velikost i střih.

Po jakém oblečení na jógu sáhnout

Jedním z důležitých kousků jsou fitness legíny, které kromě jógy využijete také při jiných cvičeních nebo volnočasových aktivitách. Momentálně jsou trendy pestré barvy a barevné vzory. Legíny můžete nakombinovat se sportovní podprsenkou. U té si při józe vystačíte s lehkou až střední oporou. Dalším kouskem oblečení, který během jógy využijete, jsou volnější trička a tílka nebo topy. Jóga se cvičí naboso, takže vám odpadá starost s výběrem vhodné obuvi.

Upnuté nebo volné oblečení?

Správně vybrané oblečení na jógu je alfou a omegou příjemného prožitku ze cvičení. Pokud si kladete otázku, zda sáhnout po upnutém nebo raději volném oblečení na jógu, pak pokud patříte mezi začátečníky, upnuté oblečení je jasnou volbou. Jeho velkou výhodou je to, že lze snáze odhalit případné nedostatky během provádění jednotlivých pozic. Mimo to se vám také nikde nebude motat plandající oblečení a umožní vám tak maximální soustředění.

Vydat se můžete také zlatou střední cestou, kdy sáhnete po ani ne moc těsném a ani ne moc volném oblečení.

Materiály oblečení na jógu a jejich výhody

Jóga je propojena s přírodou, a právě proto je velmi důležité myslet na vhodné materiály oblečení na jógu. Funkční materiály jsou obecně univerzální pro různé druhy sportu. Poradí si s odváděním vlhkosti a vy se tak budete cítit v suchu po celou dobu cvičení.

Při cvičení jógy ovšem mohou být někomu na kůži příjemnější přírodní materiály. V takovém případě jsou ideální volbou tyto materiály:

  • 100 % bavlna
  • len
  • konopí
  • bambus

Vyvarujte se oblečení s příměsí elastanu nebo polyesteru, které nejsou obzvláště při pocení příliš žádoucí. Zajímavou volbou může být také materiál merino, který využijete po celý rok. Zatímco v zimě vás příjemně zahřeje, v létě vás zase ochladí. Oceníte i to, že jde o čistě přírodní materiál.

Oblečení podle stylu jógy

Oblečení na jógu může odrážet i konkrétní styl jógy. Jiné materiály totiž oceníte při meditační józe, jiné zase při svižnějším tempu cvičení. Pro klidnější jógu sáhněte po oblečení z přírodních materiálů. Ideální volbou je například bavlna.

Pro dynamičtější jógu, u které se dost zapotíte, je vhodnějším řešením fitness oblečení z funkčních materiálů, které efektivně pomáhá odvádět pot. Vy se tak budete moci po celou dobu cvičení cítit komfortně a budete v suchu.