Pravidelný pohyb je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Někdy ovšem není čas nebo chuť, do fitka je to daleko apod. Zapojit kompletně celé tělo ovšem můžete při správně zvolené sestavě cvičení i v pohodlí svého domova. Vyzkoušejte tipy na nejlepší cviky na celé tělo a dostaňte se do formy. Užijte si zdraví prospěšný pohyb přímo u vás doma podle svých časových možností.

zena cvici doma

Tipy na nejlepší cviky na celé tělo

Komplexní cviky jsou ideální volbou ve chvíli, kdy nemáte dostatek času. Jde o schéma pohybů, které je sestaveno tak, aby se při cvičení zapojilo celé tělo a maximum svalových skupin. Tenhle trénink vám zaručeně zrychlí spalování tuků a zlepší kondici. Pro provádění těchto cviků si vystačíte s vlastní vahou:

1. Kliky

Kliky provádějte tak, že si kleknete na zem a přejdete do vzporu ležmo. Paže mějte natažené, dlaně s rozevřenými prsty mějte umístěné v úrovni ramen. Po nádechu proveďte klik a vyvarujte se prohýbání v zádech. S výdechem se vraťte zpět do výchozí pozice. Několikrát zopakujte.

2. Plank

Klikněte si na zem a přejděte do vzporu ležmo s nataženými pažemi. Dlaně s rozevřenými prsty umístěte v úrovni ramen, neprohýbejte se v zádech a aktivujte střed těla. Volně dýchejte a vydržte v této pozici po dobu několika vteřin.

zena cvici jogu

3. Dřepy

Rozkročte se přibližně na šíři ramen a váhu směřujte do celých ploch chodidla. S nádechem proveďte pohyb pánve dozadu a dolů a udělejte dřep. Jděte tak hluboko, aby bylo zachováno přirozené zakřivení páteře. Tento cvik můžete provádět i s kettlebellem.

4. Dřepy s výskokem

Postavte se rozkročmo na šíři svých ramen, nadechněte se a pohybem pánve dozadu a dolů proveďte dřep. Poté s výdechem aktivujte svaly hýždí a přední strany stehen a vyskočte. Poté se nadechněte a vraťte se zpět do dřepu.

5. Boční výpady

Postavte se v mírném rozkročení, nadechněte se a jednou nohou proveďte výpad do levé strany a přeneste na ni váhu, vraťte se zpět a poté proveďte výpad do pravé strany. Vyvarujte se prohýbání v zádech nebo malého rozsahu pohybu.

6. Walkout

Postavte se mírně rozkročmo, s nádechem jděte do mírného předklonu a rukama se dostaňte do vzporu ležmo s nataženými pažemi. Vyvarujte se prohýbání v zádech a klesání boků k zemi. Poté v této pozici aktivujte střed těla, s výdechem se pomocí rukou odtlačte od podložky, odručkujte k nohám a plynule přejděte zpět do stoje.

Nezapomeňte na důležitý strečink před a po cvičení

Předtím, než se doma pustíte do cvičení, neměli byste zapomenout na přípravu svalů a těla na zátěž. Důležité je zahřátí, pro které postačí přibližně 5minutový klus. Svaly se prokrví a mírně stoupne tepová frekvence. Poté přichází na řadu protažení horních a dolních končetin. Po provedení komplexních cviků na celé tělo nezapomeňte na závěrečné protažení, a to zejména těch partií, které byly nejvíce namáhány. Protažené svaly se tak budou moci mnohem lépe zregenerovat.

Pohodlné a vhodně zvolené oblečení je základ

Kromě důležitých doplňků na cvičení v podobě podložky na cvičení se vám budou hodit i činky jednoručky nebo kettlebell. Základem je ovšem i pohodlné a vhodně zvolené sportovní oblečení, které vám umožní příjemný pohyb za každé situace. A co by ve vašem sportovním šatníku rozhodně nemělo chybět? Nezbytnou součástí výbavy je perfektně padnoucí sportovní podprsenka, která vám poskytne potřebnou oporu. Chybět vám nesmí ani fitness legíny spolu s tričkem nebo tílkem.