Pravidelně cvičíte, hýbete se, chodíte do fitka? Pak už jste nejspíš slyšeli o kreatinu. V následujícím článku se dozvíte, co to vlastně kreatin je, jaké výhody je užívání přináší, pro koho není vhodný a jestli existují reálné důvody k obavám, proč tento doplněk stravy neužívat.

kreatin

Co je to kreatin

Kreatin je přírodní látka, která se nachází v našem těle a hraje důležitou roli v oblasti energie, kterou svaly využívají během fyzické aktivity. Kreatin je možné do těla doplnit pomocí doplňků stravy, které mají následující efekt:

  • zlepšení fyzické výkonnosti
  • urychlení regenerace svalů po cvičení
  • delší trénink s vyšší intenzitou
  • rychlejší dosažení sportovních cílů
  • podpora metabolismu
  • podpora růstu svalů
  • snížení ztráty tělesných bílkovin

Pravidelné užívání kreatinu – jsou důvody k obavám?

Kreatin je nejvíce ověřeným doplňkem a není proto potřeby mít obavy ani při dlouhodobém užívání. Je ideální volbou pro lidi, kteří se pravidelně věnují silovému tréninku (např. kulturisté) a pro ty, kteří provozují trénink výdrže (např. běžci, fotbalisté nebo hokejisté). Pokud tedy hledáte cestu, jak zvýšit svou sportovní výkonnost a posouvat se dále směrem k cíli, může být kreatin vhodným řešením.

Pro koho není kreatin vhodný

Kreatin je vhodný pro ženy i muže. I když je užívání kreatinu bezpečné, přesto pro některého osoby nemusí být jeho užívání příliš vhodné. Není vhodnou volbou pro osoby mladší 15 let. Vyhnout by se mu měli také lidé užívající léky ovlivňující funkci ledvin a jater.

Mýty kolující kolem kreatinu

Kolem kreatinu kolují nejrůznější mýty, které ovšem byly vyvráceny. Mezi nejčastější mýty patří:

  1. Kreatin poškozuje ledvin a játra – v případě dodržení doporučeného dávkování zdravé ledviny kreatin bez problému odbourají.
  2. Vysazení kreatinu způsobuje ztrátu svalů – užívání vyšších dávek je spojeno se zadržováním vody, a tak jde v případě vysazení pouze o ztrátu vody.
  3. Kreatin způsobuje vypadávání vlasů – podle provedených studií nemá kreatin vliv na zvýšení testosteronu v těle.
  4. Kreatin je vhodný jen pro silové sportovce – ani toto neplatí. Má totiž pozitivní účinky nejen na růst svalové hmoty, ale i v jiných oblastech.

Jak je to s dávkováním kreatinu

Denní potřeba kreatinu je něco kolem 2 g a tělo si jej dokáže vyrobit samo. Pro podporu tréninkového procesu je možné jeho příjem zvýšit na 10-20 g za den. Jakékoliv další navyšování dávek je ovšem zbytečné, protože přebytečné množství kreatinu se z těla vyloučí močí. Zároveň není na škodu konzultovat případné užívání kreatinu a stanovení ideální dávky s trenérem, výživovým poradcem či lékárníkem.

Jak je to s vedlejšími účinky při užívání kreatinu

V ojedinělých případech se u lidí užívajících doplňky stravy s keratinem mohou objevit trávicí potíže, jako jsou nadýmání, bolest žaludku nebo jiné zažívací potíže. Tyto nežádoucí účinky jsou ale opravdu spíše jen výjimečné a jsou většinou spojeny s užíváním nadměrných dávek kreatinu.

S jakými doplňky stravy s obsahem kreatinu se můžete setkat

  • doplňky stravy s ethyl esterem – ideální volba pro kulturisty, hokejisty a atlety, kteří potřebují maximální podporu výkonnosti během vysoce intenzivních a vyčerpávajících fyzických výkonech
  • doplňky stravy s monohydrátem kreatinu – nejznámější kreatin, který využívají hlavně siloví sportovci, kteří jej využívají zejména pro účinek v podobě navýšení výkonnosti až o 10 %
  • kreatinové směsi – tyto přípravky obsahují různé formy v kreatinu v kombinaci s dalšími látkami podporujícími růst svalové hmoty a odbourávání tuků