Rozhodli jste se poprvé navštívit fitness centrum? Inspirujte se užitečnými radami a návody, které vám pomohou se na první návštěvu fitka připravit, tak abyste v něm mohli efektivně a bez stresu trénovat. Vstupte do světa fitness s potřebnou sebedůvěrou a vědomím toho, co od něj můžete očekávat. I cvičení může být zábava, stačí to jen chytit za ten správný konec.

Správné oblečení a obuv pro pohodlné a bezpečné cvičení

Abyste se během cvičení cítili pohodlně a maximálně motivovaně, nepodceňte ani výběr vhodného fitness oblečení a obuvi. Základem by měly být tyto kousky:

 • fitness legíny Galsari
 • vzdušný top, tričko nebo tílko z příjemných a prodyšných materiálů
 • pohodlná a perfektně padnoucí obuv

Seznámení s prostředím fitness centra a vybavením

První návštěva fitka by měla být spojena s nezbytným seznámením s prostředním fitness centra, a především také s vybavením. První kroky povedou nejspíš na recepci, kde si zakoupíte buďto jednorázový vstup, pokud si nejste ještě jisti tím, že budete chodit cvičit pravidelně a chcete se jen seznámit s prostředím. Naopak pokud potřebujete motivaci, neváhejte si rovnou zakoupit permanentku, která vás svým způsobem donutí k pravidelným návštěvám.

Poté vaše kroky povedou do šaten, kde se převléknete do pohodlného sportovního oblečení. Následovat by mělo seznámení s cvičícími stroji a celkově s prostory určenými ke cvičení. Ideální je svěřit se do rukou zkušeného fitness trenéra, který vám vysvětlí všechno potřebné.

Základní cvičební principy a postupy pro začátečníky

V případě, že patříte v oblasti fitness mezi začátečníky, dodržujte tyto rady:

 1. Po dobu 3-6 měsíců se zaměřujte na procvičení celého těla, nikoliv na fázování tréninku.
 2. Před tréninkem se efektivně rozehřejte (běh na místě, poskoky apod.). Zahřejete tak tělo a předejdete zranění.
 3. Cviky libovolně střídejte (pro začátečníky jsou vhodné dřepy, výpady, zanožování, jízda na rotopedu, běh na běžícím pásu apod.).
 4. Cvičte po dobu 45-60 minut, a to ideálně 3x v týdnu, kdy budou návštěvy fitka rovnoměrně rozložené.
 5. Cvičte po 2 sériích 8-12 opakování na každou z partií.
 6. Mezi jednotlivými návštěvami si dopřejte důležitý odpočinek.

Co si vzít s sebou do fitka

Kromě sportovního oblečení a obuvi, dobré nálady a pozitivní motivace ke cvičení se vám do fitka bude hodit také:

 • láhev na pití
 • malá lehká svačinka
 • jeden ručník na cvičení a druhý ručník do sprchy
 • sprchový gel
 • hřeben
 • deodorant

Nervozitu a ostych odhoďte stranou

Jste před návštěvou fitness centra nervózní, stydíte se a máte obavy z toho, jak vám cvičení půjde? Potřebujete motivaci a nakopnutí k pravidelnému cvičení? Jak říká Andy z Fitfab: „Myslím, že si každý ten svůj důvod a inspiraci musíme najít sami. Ale jedno je jisté. Pokud se k tomu budete nutit a budete to nenávidět, tak to prostě fungovat nebude. To vám můžu zaručit.“

Soustřeďte se na překonání případné nervozity nebo ostych před první návštěvou fitka a pusťte se do cvičení s odhodláním. Vyzkoušejte některý z motivačních triků:

 1. Představte si výhody, které vám cvičení přinese.
 2. Začněte cvičit ve dvou a společně se podporujte k překonávání cílů.
 3. Postupujte krok za krokem a posunujte se od menších cílů k těm větším.
 4. Odměňujte se za splnění malých cílů. Kupte si něco hezkého na sebe nebo si zajděte na masáž, hned se budete cítit lépe.
 5. Připravte se na to, že přijde i nějaká ta krize. Taková krize potká jednou za čas nejen začínající, ale i zkušené sportovce. V takové chvíli se vyplatí mít záložní plán. Zařaďte jiný typ pohybu, jděte si zaplavat, zaběhat nebo si zacvičte jógu. Jednoduše to nevzdávejte.