Chystáte se pravidelně běhat a vybíráte vhodný outfit? Inspirujte se užitečnými radami, jak správně vybírat oblečení a doplňky pro běh, které jsou nejen stylové a dobře vypadají, ale především také zvyšují důležitý komfort a výkon během tréninku. Zjistěte, jaké volit materiály pro běžecké oblečení a jaké mají různé materiály výhody.

Materiály a střihy vhodné pro běžecké oblečení

U běžeckého oblečení hrají velmi důležitou roli materiály a střihy.

Volbou číslo jedna je oblečení na běh z funkčních materiálů, které dokáže efektivně odvádět pot, a kromě toho vám také zajistí tepelný komfort za každého počasí.

Sáhněte po stylových topech nebo tričkách a tílkách, které se dají skvěle skombinovat fitness legínami nebo běžeckými kalhotami. Na běhání naopak není vhodné oblečení z bavlny, které je sice prodyšné, ale absorbuje pot a může tak tělo ochlazovat. A chybět samozřejmě nesmí ani perfektně padnoucí sportovní podprsenka, která vám při běhu zajistí maximum pohodlí.

Jak se obléknout pro běh v různých ročních obdobích

Říká se, že není špatného počasí, ale špatného oblečení. A u běžců toto pořekadlo platí dvojnásob. Základem je tedy, aby běžecké oblečení bylo přizpůsobeno aktuálnímu počasí. Oblečení se speciálními vlákny neboli membránami zajišťuje potřebnou funkčnost. Je vyvinuto podle nejrůznějších sportovních technologií pro maximální komfort i za nepříznivých podmínek.

Běhání na jaře a na podzim

Pro běh ve venkovních teplotách, které se pohybují, kolem 10-20 °C je při výběru vhodného oblečení myslet na to, že teploty i počasí je v tomto období ještě velmi proměnlivé. Mohou vás tak nepříjemně překvapit nečekané srážky nebo výkyvy větru. Pro toto období je skvělou volbou:

  • termotriko – ochrání vás před únikem tepla, obzvláště v případě větru
  • běžecké kalhoty – v jarních teplotách můžete sáhnout po nezateplené variantě
  • běžecká mikina – sáhněte po funkčních materiálech, které vás nejen zahřejí, ale budou i účinně odvádět pot
  • běžecká bunda nebo softshellová bunda – oceníte ji v případě deště i větru

Běhání v létě

Pro běhání v letních dnech volte lehké, vzdušné a prodyšné běžecké oblečení. Nejen že bude výborně odvádět vlhkost od pokožky, ale také umožní výborné větrání. Hodit se vám bude:

  • běžecké tričko nebo tílko z rychleschnoucího a prodyšného materiálu
  • běžecké šortky s pevnou gumou v pase nebo s nastavitelným pasem
  • kšiltovka pro ochranu před sluncem

Běhání v zimě

Oblečení určené pro běhání v zimě musí být pohodlné a poskytovat potřebný tepelný komfort. Vsaďte proto na kvalitní materiály a neřiďte se jen tloušťkou oblečení. Příliš silné oblečení nebo příliš mnoho vrstev by vás mohlo omezovat v pohybu. Jako zimní běžecké oblečení oceníte:

  • termotriko s dlouhým rukávem – z funkčního syntetického materiálu nebo merino vlny
  • termolegíny / zateplené běžecké kalhoty – ideální je mikroflees, který neomezuje v pohybu ani tělo nepřehřívá
  • běžecká mikina – funguje jako termoregulační vrstva
  • běžecká bunda – ochrání vás před nepříznivými povětrnostními vlivy
  • čepice a nákrčník – jsou klíčové i pro pohodlí a efektivitu běhu

Jakou zvolit obuv na běh

Správně zvolená běžecká obuv je důležitá pro minimalizování rizika zranění a ochranu kloubů. Při výběru běžeckých bot je velmi důležité vědět, v jakém terénu budete běhat.

Pro běhání na silnicích a zpevněných cestách volte obuv s vhodným tlumením dopadu pro tvrdý povrch. Pro běhání v přírodě volte terénní běžeckou obuv užšího střihu se strukturovanou a silnou podrážkou. Pro běžce začátečníky nebo na delší trasy jsou ideální volbou boty s vysokým tlumením dopadu. Pro rychlejší běh je vhodná obuv se středním tlumením.