Jóga je cvičení zaměřené na harmonii těla a mysli. Spojuje v sobě fyzické cvičení s meditací a správným dýcháním. Patříte v této oblasti mezi úplné začátečníky, ale jóga vás láká? Objevte její zdravotní a duševní výhody. Zjistěte, jak se připravit a jak začít s praxí jógy. Inspirujte se užitečnými radami a tipy pro začátečnice.

Jóga jako způsob cvičení spojující tělo, mysl a duši

Jóga v sobě spojuje fyzické cvičení s meditací a správným dýcháním. Má pozitivní vliv nejen na fyzické, ale i na duševní zdraví. Pomáhá snižovat krevní tlak, odbourává negativní dopady stresu a má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Zlepšuje sílu, rovnováhu a flexibilitu. Zároveň je skvělým cvičením na posílení svalů.

Základní principy jógy

 1. Před samotným cvičením je velmi důležité celkové zklidnění.
 2. Důležité je prvotní protažení celého těla a uvolnění nejdůležitějších kloubů.
 3. Klíčové je i správné dýchání během cvičení jógy. Dýchá se nosem a dech by měl být neslyšný. Soustřeďte se na postupné zpomalení a prohloubení dechu.
 4. Pozornost by měla být věnována nejen zaujmutí konkrétní pozice, ale také následnému návratu do výchozí pozice. Ten by měl být klidný, pomalý a kontrolovaný.
 5. Soustřeďte se na přítomnost.
 6. Před cvičením jógy alespoň 2-3 hodiny nejezte nebo si dejte jen něco malého a lehkého. V opačném případě byste se totiž necítili při provádění pozic moc dobře.

Tipy a techniky, jak začít se cvičením jógy

Výběr vhodného stylu jógy pro začátečníky

Předtím, než se jako začátečník pustíte do cvičení jógy, je důležité vybrat si vhodný styl, který vám bude vyhovovat vašim potřebám. S jóga cvičením začínejte pozvolna. Cvičte tak často, jak můžete a jak vám to bude vyhovovat. Postupem času nejspíš zjistíte, že vás jóga baví a budete chtít cvičit častěji.

Online lekce nebo kvalifikovaný instruktor

Pokud se rozhodnete cvičit pod dohledem instruktora, ujistěte se, že je vámi vybraný instruktor certifikován. Vyberte si takové lekce, které jsou určené pro začátečníky. Pokud chcete cvičit spíše v pohodlí domova, jsou skvělou volbou online lekce jógy.

Nejčastější pomůcky potřebné pro jógu

Mezi nejčastější pomůcky pro jógu patří:

 • Podložka – ideální je taková, která neklouže. Existuje několik typů podle materiálu, tloušťky i barvy. V případě tenčí podložky budete mít větší kontakt se zemí, ale na druhou stranu vás zase může tlačit. Silnější podložka může být naopak nevýhodou u balančních pozic, kdy nejspíš budete mít problémy se stabilitou.
 • Oblečení oblečení na jógu by mělo být především pohodlné, aby vás neomezovalo v pohybu. Skvělou kombinací jsou perfektně padnoucí fitness legíny bez zipů a top, volné tričko, tílko nebo sportovní podprsenka. Obuv není nutná, protože se cvičí naboso.
 • Speciální blok – využití si najde především během pozic, kde se snažíte dosáhnout na zem.
 • Popruh – pomůže vám k lepšímu protažení.

Zajištění vhodného prostředí pro cvičení

Pro pohodové cvičení jógy je nutné zajištění vhodného prostředí:

 1. Pokud cvičíte doma, najděte si dobře prosvětlené místo, kde vás nebude nic rušit.
 2. Prostor by měl být vyvětraný.
 3. Důležitý je také klid a ticho, abyste se moli maximálně vcítit do prováděných cviků.
 4. Pro příjemnější atmosféru si můžete zapálit oblíbenou vonnou svíčku nebo aromalampu s relaxačním olejem.
 5. Ideální je mít doma vytvořený jeden prostor určený pro cvičení, kde bude podložka ležet a vy se k ní budete moci kdykoliv vrátit.
 6. Pro ještě lepší pocit ze cvičení si neváhejte vzít podložku ven na zahradu nebo na louku