Kvalitní a pohodlné sportovní prádlo je pro příjemné cvičení bez jakéhokoliv omezování v pohybu základ. Zajišťuje totiž dostatečnou oporu a díky pohodlí je vhodné i pro běžné nošení. Inspirujte se užitečnými tipy a doporučeními pro výběr vhodného prádla na sport, které vám během cvičení pomůže dosáhnout maximálního výkonu v kombinaci s pohodlím.

Důležitost vhodného sportovního prádla

To, co máte během cvičení na sobě dělá víc, než si myslíte. Obzvláště klíčové je vhodné a perfektně padnoucí spodní prádlo, které bude jako stvořené pro pohybové aktivity. Ve vašem šatníku by tedy rozhodně nemělo chybět. Výběr vhodného sportovního prádla hraje důležitou roli nejen pro pohodlí během pohybu, ale také pro výkon. Při nákupu se zaměřte na následující faktory:

 • materiál
 • střih
 • vyztužení
 • správná velikost

Tipy a doporučení pro výběr sportovního prádla

Sportovní podprsenka

Sportovní podprsenka nabízí mnohem víc než jen pouhé pohodlí a efektivitu během cvičení. Při jakékoliv fyzické aktivitě dochází k pohybu poprsí a tím i k napínání kůže. Správně zvolená podprsenka poskytne poprsí potřebnou podporu a zajistí tak větší komfort nejen během různých poskoků, ale také během běhu, jízdě na kole nebo tréninku v posilovně. Kromě toho také příznivě ovlivní stav poprsí.

 1. Typ opory přizpůsobte vykonávané aktivitě.
 2. Dokonale padnoucí velikost je základ, aby mohla podprsenka perfektně plnit svoji funkci.
 3. Materiál by měl být prodyšný a měl by dobře odvádět pot.
 4. Kompresní podprsenky jsou vhodné spíše pro menší prsa, s košíčky jsou vhodné pro prsa větší.
 5. Překřížený střih je ideální volbou pro náročnější sporty, bez překřížení zase pro klidnější.

Sportovní kalhotky

Také výběr sportovních kalhotek se vyplatí nezanedbat. Z toho důvodu, že se tělo při fyzické aktivitě mnohem více potí, může výběr nesprávných kalhotek způsobit dokonce i vznik nepříjemných opruzenin. Ty vznikají především na místech a záhybech, kde dochází ke zvýšenému tření a pocení. Napomáhá jim také příliš těsné a nedostatečně prodyšné prádlo.

 • merino kalhotky pomohou předejít nejen opruzeninám, ale také odřeninám a otlakům
 • v chladnějším počasí oceníte sportovní kalhoty s nohavičkou nebo speciální termoprádlo
 • pro turistiku se hodí kalhotky ze 100% bavlny, merino vlny nebo syntetických materiálů

Jak zjistit správnou velikost

Důležitým aspektem pro výběr sportovního prádla je vhodně zvolená velikost. Jak správně změřit velikost a jak provést zkoušku pohybu, tak abyste si byly jisty tím, že se jedná o správné rozměry?

 1. Sportovní podprsenka by měla být o něco těsnější než ta, kterou běžně nosíte.
 2. Obvod pod poprsím musí krásně přiléhat, neomezovat v pohybu a umožňovat pokožce volně dýchat.
 3. Košíčky by měly zakrývat celá prsa a minimalizovat jejich pohyb během cvičení.
 4. Ideální je změřit obvod pomocí krejčovského metru, a to: obvod pod poprsím při výdechu a obvod poprsí ve výšce bradavek. Výsledné hodnoty zaokrouhlete směrem dolů. Máte-li tedy obvod pod prsy například 73 cm, výsledná velikost bude 70.
 5. Pokud máte velká prsa, je klíčové zvolit správný obvod pod prsy. Právě tato část totiž udržuje váhu prsou a zajišťuje jejich důležitou stabilizaci. Pro lepší pohodlí v případě větších ňader volte také spíše široká ramínka. Ideální jsou dva samostatné profilované košíčky.
 6. U kalhotek je důležité to, aby nikde neškrtily ani neodstávaly, jedině tak dokáží efektivně odvádět vlhkost.