Gymnastika je cvičení určené k všestrannému rozvoji celého těla, udržení zdatnosti a celkové dobré výkonnosti. A skvělé je i to, že některé cviky zvládnete odcvičit i ve dvojici, takže si při cvičení užijete navíc ještě pořádnou porci zábavy a společně strávený čas. V následujícím článku na vás čekají tipy na 5 nejlepších gymnastických cviků pro dva, ze kterých si určitě vyberete.

Gymnastika

Důvody, proč cvičit gymnastiku

Gymnastika přináší hned několik výhod:

  1. Zlepšení svalové síly – pravidelný trénink pomáhá posilovat různé svalové skupiny.
  2. Flexibilita a rozsah pohybu – protahovací a akrobatické cviky pomáhají zlepšovat flexibilitu a rozsah pohybu.
  3. Schopnost koordinace a rovnováhy – gymnastika pomáhá zlepšovat schopnost koordinace těla a rovnováhu.
  4. Správné držení těla – toto cvičení přispívá k utváření návyků správného držení těla.

Žena cvičí s trenérem

Tipy na gymnastické cviky ve dvojici

1. Dřep s opřenými zády – židle

Výchozí poloha je stoj, kdy oba stojí zády opřeni o sebe, ruce mají propletené mezi prsty. Poté přichází na řadu nádech a s výdechem postupně pokrčují nohy v kolenou do 90 °, a to tak, aby jim kolena nepřesahovala špičky a záda zůstala stále opřená o sebe. Důležité je, aby chodidla zůstala stále celou plochou na podložce, rovná záda a stažené břicho. Během tohoto cviku dochází k souhře a koordinaci s partnerem. Posiluje se hluboké stabilizační svalstvo a může například formovat i svaly hýždí.

2. Vzájemné protažení

Při vzájemném protažení dochází k protahování trupu a kvadricepsu. Výchozí polohou je klek. Oba cvičící klečí naproti sobě s koleny u sebe a s nárty položenými k zemi. Chytí se za lokty, přichází nádech a s výdechem se pomalu začnou prohýbat v zádech s hlavou do záklonu. Během provádění cviku musí mít oba neustále kolena u sebe a zároveň od sebe tlačí stehna. Toto cvičení pomáhá k nácviku flexibility páteře, protažení svalu trupu a kvadricepsu.

3. Nácvik flexibility páteře

Výchozí polohou tohoto cviku je stoj. Cvičí stojí zády k sobě, spojí k sobě paty pravé nohy a zvednou ruce do vzpažení a ruce propletou prsty směrem k sobě. Poté následuje nádech a s výdechem oba cvičící provedou levou nohou výpad směrem vpřed, a to tak, že pravá noha zůstane dopnutá, aby se paty navzájem dotýkaly a levá noha byla do úhlu maximálně 90 ° v koleni. Ruce zůstávají stále propojeny nad hlavou, takže oba musí provést maximální záklon pomocí prohnutí v zádech. Toto cvičení zvyšuje flexibilitu páteře, protahuje svaly trupu, triceps pravé nohy a kvadriceps nohy levé.

Společné cvičení

4. Prkno na prkně

Výchozí polohou tohoto cviku je vzpor. Jeden ze cvičících udělá prkno – vzpor. Opírá se celými ploskami dlaní o podložku, nohy jsou propnuté v kolenou a špičkami se zapírá o zem. Trup by měl být celý zpevněný, tělo v jedné rovině. Druhý cvičící provede prkno – vzpor na prvním cvičícím, a to v opačném směru. Chytne se rukama za kotníky druhého cvičícího a nárty si položí na jeho ramena. Poté se zpevní do vzporu. Toto cvičení posiluje a zpevňuje celé tělo. Zároveň také pomáhá posílit hluboký stabilizační systém a břišní svalstvo.

5. Protažení tricepsů a ischiokrurálních svalů

Výchozí poloha je sed. Oba cvičící sedí na hrbolcích sedacích kostí naproti sobě a poté se chytí za ruce. Navzájem si spojí plosky svých chodidel směrem k sobě. Nohy mají pokrčené v kolenou, provedou nádech a s výdechem se snaží obě nohy propnout v koleni spolu se vzájemným tlačením plosek chodidel proti sobě. Toto cvičení protahuje celé zadní plochy obou dolních končetin a pomáhá posilovat hluboký stabilizační systém.